447883-B21 HP NC364m Quad Port 1GbE BL-c Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 447883-B21
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- NC364m
- PCI Express x4
- Quad Port
- Gigabit Ethernet Card
- Retail Part #: 447883-B21
- Option Part #: 447881-001 , 448066-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HPNC364m a high performance PCI Express (PCIe) Quad Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Interface: | PCI-Express x4 |
| Form Factor: | Mezzanine Card |
| Data Transfer Rate: | 1GB/s |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Total Number of Ports: | Quad |
| Number of Network -RJ-45 Ports: | 4 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.054 lb |
| Width: | 1.44 in |
| Depth: | 8.75 in |
| Height: | 11.31 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL260c G5 | HP ProLiant BL280c G6 | |
| HP ProLiant BL2x220c G6 | HP ProLiant BL460c G5/G6/G7 | |
| HP ProLiant BL465c G5/G6/G7 | HP ProLiant BL490c G6/G7 | |
| HP ProLiant BL495c G5/G6 | HP ProLiant BL620c G7 | |
| HP ProLiant BL680c G5/G7 | HP ProLiant BL685c G5/G6/G7 | |
| HP ProLiant BL860c | HP ProLiant BL870c | |